پکیج آزمون نظارت

اعمال ضریب تشدید خروج از مرکزیت تصادفی در تحلیل دینامیکی

بازدید: ۷۴۵

مقاله ای که پیش رو دارید در مورد اعمال ضریب تشدید خروج از مرکزیت تصادفی در تحلیل دینامیکی است. و نویسنده این مقاله مهندس رضا سلطان آبادی مدرس با سابقه سایت تخصصی آی سیویل و مدرس طراحی ساختمان فولادی از صفر تا صد -۶۰ ساعت آموزش هستند.

تشدید خروج از مرکزیت تصادفی در سازه های نامنظم پیچشی با ضریب Aj توسط استاندارد ۲۸۰۰ و ضریب Ax توسط ASCE7-16 پیشنهاد شده است.

اما سوال اصلی این است که در تحلیل دینامیکی به چه طریقی باید این ضریب را اعمال کرد؟

تحلیل دینامیکی

قبل از شروع به دو رویکرد کلی و مورد قبول مراجع در نحوه اعمال خروج از مرکزیت تصادفی در تحلیل مودال اشاره خواهیم کرد:

۱- ابتدا نیروی برشی طیفی هر طبقه محاسبه شده و در مرکز جرم آن اعمال می شود. سپس با یک رویکرد کاملا مشابه روش آنالیز استاتیکی، نیروی برشی در فاصله خروج از مرکزیت تصادفی تعریف شده ضرب می شود و در نهایت لنگر پیچشی حاصل شده با سایر تلاش ها جمع جبری می شود. این روش که بسیار ساده است توسط نرم افزار ETABS در تمامی نسخه های قدیمی و جدید استفاده می شود که به طور معمول در تمامی کتاب ها و جزوات آموزشی نیز گفته شده است.

۲- روش دیگری با دقت بسیار بالاتر وجود دارد که در آن مرکز جرم سازه به صورت فیزیکی به مقدار ۵ درصد بعد سازه در پلان طبقات جابجا می شود که در این حالت خصوصیات فیزیکی سازه در تحلیل مودال دچار تغییراتی می شود که این روش فقط در ETABS2015 و بالاتر قابل انجام است.

تحلیل دینامیکی در روش اول

✔️مطابق آیین نامه ASCE7-16 چنانچه از روش “۱” تحلیل دینامیکی انجام شود در صورت نیاز باید ضریب Aj محاسبه و به مقدار حداقل خروج از مرکزیت تصادفی اعمال گردد.

تحلیل دینامیکی در روش دوم

✔️مطابق آیین نامه ASCE7-16 چنانچه از روش “۲” استفاده شود، در همه حالات نیازی به محاسبه Aj نیست و همواره ۵ درصد خروج از مرکزیت اتفاقی برای تحلیل سازه مناسب است.

آموزش etabs

استفاده از روش “۱” بسیار ساده بوده و تا کنون نیز در تمامی نسخه های ETABS از آن استفاده شده است. اما استفاده از روش “۲” فقط در ETABS2015 و بالاتر قابل انجام است اما انجام آن نیز مقداری مراحل کار را طولانی تر خواهد کرد. مراحلی که باید در این روش نوین انجام شود به شرح زیر است:

ابتدا چهار Mass source با خروج از مرکزیت مثبت و منفی راستاهای X و Y معرفی میکنیم (همانند شکل زیر)

     •چهار حالت بار غیر خطی با اسم های دلخواه برای خروج از مرکزیت های مثبت و منفی هر راستا تعریف میکنیم.
     •در Modal Cases چهار حالت تحلیل مودال با جرم های انتخاب شده تعریف میکنیم.
     •در Load Cases چهار حالت بار دینامیکی با خروج از مرکزیت مثبت و منفی در راستای X و Y تعریف میکنیم.

با روش فوق طبق ASCE7-16 دیگر نیازی به محاسبه ضریب تشدید Aj نیست. اما اگر از روش “۱” سازه تحلیل دینامیکی شود باید و باید ضریب Aj در صورت نیاز محاسبه و اعمال گردد.

 

خروج از مرکزیت مثبت در راستا X

خروج از مرکزیت منفی در راستا X

خروج از مرکزیت مثبت در راستا Y 

برای دیدن آموزش قبلی از مهندس سلطان آبادی اینجا کلیک کنید.

اگر به این مقاله علاقمند مقالات بیشتر در این زمینه هستید به آدرس کانال [@costbook] مربوط به پشتیبانی محصولات ایتبس آی سیویل و کتابهای مهندس سلطان آبادی مراجعه نمایید.

آموزش etabs
شما چه نمره ای به این مطلب میدهید ؟

(۲ رای, میانگین: ۳.۰۰ از ۵)
Loading...

نظر شما چیست؟

لطفاً نظرات خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

*

code