آموزش etabs

نقشه خوانی ستون های بتنی

بازدید: ۱,۵۰۹

مطلبی که امروز برای شما در نظر گرفته ایم اولین گام برای اجرا اصولی سازه است و هر کجا که باشید اولین انتظاری که از شما به عنوان یک مهندس دارند درک درست و صحیح از نقشه های ساختمانی است. در ادامه قسمتی از آموزش نقشه خوانی ساختمان با موضوع نقشه خوانی ستون های بتنی را برای شما در نظر گرفته ایم. با ما همراه باشید.

 

مدت زمان فیلم: ۸ دقیقه و ۴۳ ثانیه

موضوع فیلم: آموزش نقشه خوانی ساختمان – نقشه خوانی ستون های بتنی

مدرس دوره: مهندس بهروز مستوفی

خلاصه ای از آموزش نقشه خوانی ستون های بتنی

در نقشه خوانی ستون های بتنی، چند مسئله باید مد نظر قرار بگیرد. و یکی از آن مسائل این است که ستونی که روی محور عمودی ساختمان قرار دارد، ممکن است همیشه در عملکرد ستون نباشد، بلکه در عملکرد یک تیر باشد. (یعنی ظاهر ستون با عملکرد تیر باشد) در این صورت به این ستون؛ به جای نیروی محوری، بار خمشی وارد میشود.

برای این که انواع ستون ها را بررسی کنیم باید بدانیم که از این ستون چه عملکردی انتظار داریم، آیا نیروی زلزله به این ستون وارد میشود؟ اگر وارد میشود شدت آن چقدر است؟

بر اساس بررسی های انجام شده، طراحان، المان سازه ای را مانند ستون طراحی میکنند.

به طور مثال اگر بخواهیم یک ستون بتنی در شهری مانند آبادان که نیروی زلزله در آن کم است، طراحی کنیم، در مقایسه با طراحی ستون بتنی در شهری مانند تهران (با نیروی زلزله زیاد) نقشه های متفاوتی خواهد داشت.

انواع ستون ها

ستون ها به دو دسته کلی تقسیم میشوند؛  لرزه بر و و غیر لرزه بر.

ما معمولا دو مدل آرماتور در ستون داریم:

  1. آرماتور های طولی
  2. آرماتور های عرضی

آرماتور طولی: زمانی که مقطع ستون بریده شود میتوانید آن را مشاهده کنید، که از پایین تا بالای ستون همچنان ادامه دارند.در مورد تعداد، ضوابط خم کردن آماتورها و … بر طبق آیین نامه به طور کامل در پکیج نقشه خوانی صحبت شده است.

آرماتور های عرضی یا جانبی: تقریبا همه ستون ها را شامل میشود، حتی ستون هایی که غیر لرزه بر هستند آرماتورهای جانبی را دارند.

در پکیج نقشه خوانی ساختمان به طور کامل و مفصل موارد ذکر شده را مورد بررسی قرار میدهیم.

شما چه نمره ای به این مطلب میدهید ؟

(۶ رای, میانگین: ۳.۶۷ از ۵)
Loading...

نظر شما چیست؟

لطفاً نظرات خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

*

code