آمادگی آزمون محاسبات

زمان ثبت نام و منابع آزمون نظام مهندسی ۹۸

بازدید: ۲,۸۴۱

چندیست که سوالات زیادی در مورد زمان ثبت نام آزمون نظام مهندسی ۹۸ و همچنین تغییرات احتمالی در منابع آزمون نظام مهندسی ۹۸ از سایت آی سیویل پرسیده می شود. از این رو قصد داریم در این پست  توضیحاتی در مورد این موضوع ارائه کنیم و بر اساس شرایط موجود،  تحلیل و بررسی کاملی درباره ثبت نام آزمون نظام مهندسی ۹۸ و زمان برگزاری آن و منابع این آزمون داشته باشیم.

زمان ثبت نام و برگزاری آزمون نظام مهندسی ۹۸ مشخص شد ( این لینک)

ثبت نام آزمون نظام مهندسی 98

زمان ثبت نام آزمون نظام مهندسی ۹۸

 همانطور که می دانید این آزمون دو بار در سال برگزار می شود اما زمان برگزاری آزمون نظام مهندسی مانند آزمون های دیگر تاریخ معین و مشخصی ندارد.

اما با توجه به بررسی های انجام شده براساس زمان برگزاری آزمون های سالهای قبل و تجربیات گروه آی سیویل طی این سالها ، پیش بینی ما این است که آزمون نظام مهندسی در اواخر شهریور ماه ۹۸ برگزار خواهد شد.

و با توجه به اینکه معمولا از زمان ثبت نام تا زمان برگزاری آزمون حداقل فرصت مطالعه طی این سال ها دو و نیم ماه بوده است بنابراین ثبت نام آزمون نظام مهندسی ۹۸ باید تا نیمه تیر ماه آغاز شود.

انتظار میرود  زمان برگزاری آزمون نظام مهندسی ۹۸ در شهریور ماه باشد و ثبت نام این آزمون در نیمه اول تیر ماه ۹۸  آغاز شود

منابع آزمون نظام مهندسی ۹۸

باز هم نمی توان به صورت قطعی تا زمان شروع ثبت نام آزمون نظام مهندسی ۹۸ در این مورد اظهار نظر کرد.

اما با توجه به شرایط موجود از نظر پیش نویس های ارائه شده برای کتاب های مقررات ملی تغییرات نسبت به آزمون بهمن ۹۷ در منابع این آزمون بسیار بعید است و پیش بینی ما این است که هیچ گونه تغییری از نظر سال ویرایش کتاب ها نداریم و حتی تغییر در ترکیب منابع آزمون نظام مهندسی برای سال ۹۸ نسبت به آزمون بهمن ۹۷ نیز بعید به نظر می رسد.( منابع آزمون بهمن ۹۷ )

تغییرات در منابع آزمون نظام مهندسی ۹۸ از لحاظ ویرایش جدید کتاب ها تقریباً منتفی است  و تغییر در ترکیب منابع این آزمون برای رشته های مختلف نیز بعید به نظر می رسد. بنابراین احتمالا شرایط منابع این آزمون متناسب با آزمون بهمن ۹۷ می باشد.

وضعیت پیش نویس های منابع آزمون نظام مهندسی

مباحثی از مقررات ملی که در حال حاضر در دست ویرایش است و پیش نویس های از آن منتشر شده است به شرح زیر می باشد

اما آنچه که باید به آن توجه داشت این است که طبق اعلام سازمان مبنی بر ملاک عمل قرار گرفتن آخرین ویرایش هر مبحث پس از گذشت حداقل ۴ ماه از قطعی شدن و چاپ کتاب آن و با توجه به اینکه هیچ کدام از مباحث زیر هنوز قطعی نشده اند و کتاب آن چاپ نشده است بنابراین در صورت برگزاری آزمون نظام مهندسی در شهریور ۹۸ ویرایش های منابع این آزمون دستخوش تغییرات نخواهد شد و مطابق با آزمون بهمن ۹۷ خواهد بود.

لیست پیشنویس های مربوط به مقررات ملی تا این لحظه:

 • ویرایش چهارم مبحث هفدهم مقررات ملی ساختمان (لوله کشی گاز طبیعی)
 • ویرایش پنجم مبحث نهم مقرات ملی ساختمان ( طرح و اجرای ساختمان‌های بتن آرمه)
 • ویرایش چهارم مبحث هفتم مقررات ملی ساختمان (پی و پی سازی)
 • ویرایش سوم مبحث یازدهم مقررات ملی ساختمان (طرح و اجرای صنعتی ساختمان‌ها)
 • نظرخواهی برای تدوین ویرایش پنجم استاندارد ۲۸۰۰
 • ویرایش سوم مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان (طرح و اجرای ساختمان های با مصالح بنایی)
 • ویرایش چهارم مبحث پانزدهم مقررات ملی ساختمان (آسانسورها و پلکان برقی)
 • ویرایش چهارم مبحث ششم مقررات ملی ساختمان (بارهای وارد بر ساختمان)
 • ویرایش دوم مبحث بیست و دوم مقررات ملی ساختمان (مراقبت و نگهداری از ساختمان ها).

یک نمونه تاریخی از عدم تغییر ویرایش کتاب در امتحان نظام مهندسی

اگر بخواهیم به یک نمونه  که قبلاً اتفاق افتاده است اشاره کنیم باید به آزمون اردیبهشت ۹۷ برگردیم که در آن آزمون مباحث ۴ و ۵ ویرایش سال ۱۳۹۶ به صورت قطعی منتشر شده بود و کتاب ویرایش جدید آن نیز در بازار موجود بود اما با توجه به اینکه ۴ ماه از چاپ و قطعی شدن ویرایش جدید این کتابها نگذشته بود در سایت آزمون برای این دو مبحث ویرایش قدیم یعنی سال ۱۳۹۲ ملاک آزمون قرار گرفت.

آنچه خواندید تحلیل گروه آی سیویل بر اساس تجربیات طی این سالها و شرایط موجود میباشد و هیچ خبر رسمی در این زمینه هنوز منتشر نشده است . در پایان اگر سوال خاصی دارید میتوانید در قسمت نظرات همین پست با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت پاسخ بدهیم.

اگر میخواهید بدانید با توجه به مدرک تحصیلی خودتان در چه آزمونی میتوانید شرکت کنید خواندن مقاله بررسی مصوبات کمیسیون هم ارزی را به شما پیشنهاد میکنم .

پیکج نظارت آزمون نظام مهندسی
شما چه نمره ای به این مطلب میدهید ؟

(۱ رای, میانگین: ۵.۰۰ از ۵)
Loading...

13 نفر دیدگاه خود را ثبت کردند.

  • باسلام
   انتخاب مدرسین در آی سیویل با وسواس انجام میشود و در صورتی که به جمع بندی خوبی از نظر ارائه کیفیت بالای محتوا برای آزمون معماری برسیم حتما انجام خواهد شد

 1. سلام خسته و نباشید من پکیج نظارت عمران را استفاده کردم عالی بود پکیج محاسبات را هم تهیه کردم بسیار سایت عالی و باکیفیتی دارید فقط توی زمینه کارشناس رسمی هم کاش کار میکردید

نظر شما چیست؟

لطفاً نظرات خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

*

code