انجمن های تخصصی دانشجویان و مهندسین عمران

نسخه کامل: باغ ژاپنی
شما در حال مشاهده نسخه ساده شده مطالب هستید. نسخه کامل را به همراه قالب بندی ببینید.
انسانهمواره با استفاده از ابزار در كار خود به روی بخشهای مختلف طبیعت تأثیر گذاشته و به طور مرتب و مستمر آن را از نو ساخته است . به مرور با فراگیری علوم و استفاده از آن موفق شد با اكتشافات تازه و اختراعات متنوع در زمینه های مختلف اقدام به ایجاد بناها و ساختار های مختلف ،  طبیعت را در خدمت ارادهخود درآورد. از این نظر معماری جزو اولین دستاورد های علمی بشر بوده است که رابطه آن با طبیعت از زمان پیدایش معماری که همان دوره غارنشینی می باشد وجود داشته است. از هنگام سکونت انسان اولیه در کوه و جنگل ، طبیعت از عوامل تعیین کننده در انتخاب محل زندگی ، شغل و حتی وسعت خانه و زندگی او بوده است. ایده معماری و اختراع آن و بسط و گسترش آن به نخستین گروه از انسان هایی برمی گردد که در مکان مشخصی اقامت کرده و نخستین اجتماعات بشری را تشکیل دادند. به مرور انسانها با استفاده از قوه تخیل و بهره گیری از ذوق و سلیقه اقدام به ایجاد تسهیلاتی در جهت رفاه حال خود کردند. ساخت خانه ها برای تامین امنیت خود و نزدیکانشان، ساخت راه ها و پلها برای سهولت در رفت و آمدها و غیره و البته ایجاد باغها نیز یکی از این ابداعات بود. ابتدا هدف از ایجاد باغ بهره گیری از مواهب طبیعی و ایجاد محیطی آرامش بخش در فضایی کاملاً طبیعی و بکر بود اما با گذشت زمان، انسان با به کارگیری خلاقیت های هنری و دستکاری و تغییر محیط، سعی در ایجاد باغ و بوستان های زیبا، با شکوه با فضایی دلنشین داشته است.
 


باغیا بوستان فضایی محصور است که در آن انسان با استفاده از قوه تخیل و خلاقیت خود طبیعت را به شکلی هدفمند و هنرمندانه بازسازی می کند. ایرانیان اولین سازندگان باغ و بوستان به معنای امروزی بودند. در باغ ایرانی باغها در فضاییمربع یا مستطیل شکل ساخته و فضای درونی توسط آبراه هایی به چهار قسمت مساوی تقسیم می شده است. در طول تاریخ اقوام بسیاری در ساخت باغ و بوستان از این سبک تقلید نموده اند وآثار آن تا به امروز نیز باقی است. باغ ژاپنی نامسبکی خاص از باغ سازی است که در آن از عناصر موجود در طبیعت به نحو شگرفی استفاده می شود. معمولاً در ترکیب باغ های ژاپنی استفاده از المانهایی چون گلها و گیاهان رنگارنگ و همچنین ترکیب آن با عناصر دیگر مانند برکه های کم عمق حصارهای سنگی، نرده هایی از جنس بامبو، پلهای چوبی و یا سنگی بر فراز برکه ها و جزایر مصنوعی پر از گل و گیاه مرسوم است.
[تصویر: attachment.php?aid=708]
باتوجه به این که کشور ژاپن به شکل جزیره می باشد، می تواند تاثیر پذیری بهتری نسبت به فرهنگهای دیگر مانند فرهنگ غرب داشته باشد.
ژاپنیها در طول تاریخ همواره از باغ در آشکار ساختن سیمای هنری خود به طور کامل و مؤثر استفاده کرده اند.
از قرن 8 تا 11 میلادی طبقه الیت جامعه ژاپن که طبقه اشرافیژاپن محسوب می شد باغ هایی احداث کردند که در آنها جزایر، آبشارها و گیاهان طبیعی موجود بود و منظره ای فراتر از باغ را با نام "شاککای shakkai" یا "منظره فرعی" ترکیب کردند. بعدها دیدگاههای ساده"ذن بودیسم Zen Buddhism" در فاصله بین قرون 16 و 17 میلادی اقدامبه کاهش مقیاس باغ ها کرده و با حذف گلها و گیاهان، درختان و درختچه های همیشه سبز که نشان از زیبایی ابدی داشتند را جایگزین آنها کردند. 
لینک‌های مرجع