انجمن های تخصصی دانشجویان و مهندسین عمران

نسخه کامل: عایق کاری لوله
شما در حال مشاهده نسخه ساده شده مطالب هستید. نسخه کامل را به همراه قالب بندی ببینید.
بطور معمول بهترین عایق کاری لوله با استفاده از پشم سنگ لوله ای انجام می شود. دمای کارکرد برای لوله ها با عایق پشم سنگ تا 620 درجه سانتیگراد می باشد و دمای سطح تا 80 درجه سانتیگراد است. عایق پشم سنگ لوله ای از یک طرف دارای یک شکاف است و درست در طرف مقابل شکاف ضخامت عایق پشم سنگ لوله ای کمتر می شود که این باعث شده یک حالت لولا در عایق بوجود آید و نصب و استفاده از آن را آسان کرده است. از طرفی عایق پشم سنگ لوله هم یک عایق حرارتی است و هم یک عایق صوتی.

بهترین روش عایق کاری لوله با بهترین مقاومت تراکمی این است که از یک لایه عایق بدون فضای اضافی استفاده شود. بنابراین تعداد پل های حرارتی که تاثیرات منفی بر روی عایق کاری دارند، به شدت کم می شود.

اتصالات
برای محکم کردن عایق پشم سنگ بر روی لوله از نوار استیل استفاده می شود که با فاصله mm 100 از لبه عایق لوله ای قرار گرفته اند یا می توان از یک مارپیچ استفاده کرد. در هر قسمت از عایق باید از سه سیم یا یک مارپیچ استفاده شود.چند لایه عایق حرارتی
زمانی که به ضخامتی بیش از یک عایق نیاز باشد می توان از چند عایق پشم سنگ لوله ای بر روی هم استفاده کرد. پیشنهاد می شود که هر لایه به طور جداگانه با نوار محکم شود تا عایق حرارتی کاملا بر روی لوله فیت شود.عایق کاری حرارتی زانویی
به منظور عایق کاری زانویی، عایق پشم سنگ لوله ای باید بصورت چند تکه و زاویه دار بریده شود، بطوری که حالتی شبیه به زانویی داشته باشد. تعداد تکه ها و زاویه ی برش بستگی به ابعاد لوله و زاویه زانویی دارد. زمانی که عایق های پشم سنگ اطراف لوله فیت شدند، باید توسط یک نوار استیل یا یک سیم در هر قسمت محکم شود. هر فضای خالی بین قطعات پشم سنگ لوله ای را می توان با تکه های از پشم سنگ پر کرد.منبع: اگر عضو نیستید نمیتوانید لینک ها را مشاهده کنید . لطفا
وارد شوید یا از
اینجا
ثبت نام کنید
ساختمان Aldgate Tower یک نام تجاری جدید می باشد، شرکت مدرن توسعه ادارات، فاز اول بازسازی وسیع منطقه Aldgate در لندن. این ساختمان شامل 317,000 فوت مربع بلاک اداری مدرن است که در 16 طبقه قرار دارد، در سطح گرید A و در طراحی آن رسیدن به کارایی محیط زیست و هزینه اجرایی پایین مد نظر قرار گرفته است.
[تصویر: c987a1b31fd3f1f08322280ca0954f48_XL.jpg] 
در ساخت این پروژه از محصولات پایدار استفاده شده تا طول عمر ساختمان را افزایش دهد و الزامات سخت مورد نیاز در این زمینه را فراهم کند.
علاوه بر انتخاب رنج وسیعی از امکانات بهره وری انرژی مانند آب گرم خورشیدی، سیستم های روکش فلزی مدرن اروپایی و بازیابی انرژی، از عایق صوتی حرارتی پشم سنگ نیز برای عایق کاری حرارتی لوله ها استفاده شده است.
" عایق پشم سنگ، یک عایق قوی با درجه ای از انعطاف پذیری می باشد که این انعطاف پذیری باعث می شود عایق در اطراف لوله و کانال ها بدون هیچگونه شکافی که موجب ایجاد پل حرارتی شود نصب گردد و عملکرد مطلوب و بهینه ای داشته باشد. پشم سنگ یک عایق حرارتی عالی است و محصولی سازگار با محیط زیست می باشد که تمام معیارهای مورد نیاز ما را در این پروژه داشته است."  Paul Wittam مدیر پروژه.


 
مزایا عایق حرارتی پشم سنگ

- داشتن الزامات مورد نیاز BREEAM 'Excellent'
- کارایی حرارتی بالا
- عایق ضد حریق
- داشتن الزامات راهنمای سبز جهانی BRE
- عایق پشم سنگ لوله ای از نظر شیمیایی با تمام لوله ها، داکت ها، تجهیزات و اتصالات سازگار است.

 
راه کار پشم سنگ در پروژه Aldgate Tower

در پروژه Aldgate Tower به مصالحی نیاز بود که به کمک آن ها بتوان چالش های عملکردی و سرویس دهی ساختمان را بر طرف کرد. عایق پشم سنگ یک عایق غیر قابل اشتعال با عملکرد حرارتی عالی است که طول عمر بالایی دارد و این باعث افزایش طول عمر ساختمان می شود.
در عایق کاری لوله های ساختمان Aldgate Tower از 15,000 متر مربع عایق پشم سنگ لوله ای استفاده شده است.
عایق پشم سنگ لوله ای و پشم سنگ تخته ای به عنوان عایق صوتی و حرارتی برای عایق کاری لوله های آب گرم و سیستم تهویه مطبوع استفاده شده است.
عایق پشم سنگ توانایی تحمل دمای بالا تا 1000 درجه سانتیگراد را دارد، که این باعث شده از ساختمان به طور واقعی در مقابل حریق محافظت شود، از جان انسان ها در برابر حریق محافظت می شود و همچنین خسارت وارده به دارایی های با ارزش به حداقل مقدار خود می رسد.
عایق پشم سنگ تا 97% قابل بازیافت است و این در رسیدن به اعتبارات BREEAM در زمینه های: سلامت و تندرستی، عملکرد صوتی، انرژی (کاهش انتشار مونو اکسید کربن) مشخصات مواد، عایق کاری و مدیریت پسماند، کمک می کند.
پشم سنگ هیچگاه دارای گازهای تخریب کننده لایه ازن و یا گازهای گلخانه ای نبوده است و از مواد طبیعی تجدید پذیر و فراوان تولید می شود که خواص حرارتی آن به دلیل به دام افتادن هوا در ساختارش است.

منبع: اگر عضو نیستید نمیتوانید لینک ها را مشاهده کنید . لطفا
وارد شوید یا از
اینجا
ثبت نام کنید
عایق کاری لوله های آب گرم باعث کاهش مصرف و اتلاف انرژی از لوله ها می شود و دمای آب را 2 الی 4 درجه گرمتر نگه می دارد. در صورتی که لوله های آب گرم عایق کاری حرارتی شوند دیگر نیاز نیست که شیر را مدتی باز نگه داشت تا آب خروجی گرم شود که این باعث صرفه جویی در مصرف آب نیز می شود.
عایق کاری حرارتی لوله های آب ممکن است در ابتدا از نظر اقتصادی مقرون به صرفه به نظر نرسد اما پس از مدتی و از طریق صرفه جویی در مصرف انرژی و آب این هزینه نیز جبران می شود. به منظور کاهش هزینه عایق کاری شخصا نیز می توانید این کار را انجام دهید.
[تصویر: e529a8dc22bd84a37f6f8ae6b8ce40d3_XL.jpg]
در بعضی از موارد عایق کاری حرارتی لوله های ضروری است و در صورت عایق کاری ذخیری انرژی زیادی صورت می گیرد. مواردی مانند:
- گران بودن سوختی که برای گرم کردن آب استفاده می شود.
- فاصله بین آبگرمکن و محل استفاده از آب گرم زیاد باشد (طول لوله های آب گرم زیاد باشد)
- لوله های آب گرم در معرض هوای خیلی سرد قرار داشته باشند.
- استفاده زیاد از آب گرم


 
نکاتی درمورد عایق کاری لوله های آب گرم

- قبل از عایق کاری مقدار عایق حرارتی مورد نیاز و سایز لوله ها را به دقت اندازه گیری کنید.
- در آبگرمکن های گازی، عایق حرارتی باید حداقل تا 6 اینچ (حدود 15 سانتیمتر) از سوخت دور نگه داشته شود.
-  ضخامت عایق حرارتی بسته به میزان مقاومت حرارتی عایق بکار رفته و نیز تفاوت بین دمای هوای محیط و دمای آب گرمی که درون لوله ها جریان دارد، تعیین می شود.
- سراسر مسیر لوله کشی به همراه اتصالات و شیرهای فلکه باید عایق کاری حرارتی شود.
- برای عایق کاری لوله ها می توان از عایق های پتویی (مانند عایق پتویی پشم سنگ) و یا از عایق های لوله ای (عایق لوله ای پشم سنگ) که بطور ویژه برای عایق کاری لوله های ساخته می شوند، استفاده کرد.

منبع: اگر عضو نیستید نمیتوانید لینک ها را مشاهده کنید . لطفا
وارد شوید یا از
اینجا
ثبت نام کنید
لینک‌های مرجع