انجمن های تخصصی دانشجویان و مهندسین عمران

نسخه کامل: دانستنیهای آزمونهای نظام مهندسی
شما در حال مشاهده نسخه ساده شده مطالب هستید. نسخه کامل را به همراه قالب بندی ببینید.
آزمونهای نظام مهندسی یکی از پر جمعیت ترین آزمونهای سراسر کشور است و متعاقباً می تواند یکی از مهم ترین مراحل زندگی یک مهندس باشد. قبولی و موفقیت در این آزمون می تواند برگ برنده ای برای هر مهندس باشد و پر واضح است که هدف و آرزوی بسیاری از مهندسین کشور ، عضویت و داشتن پروانه اشتغال بکار مهندسی از سازمان نظام مهندسی کشور است.
[تصویر: nezam1.png]
همانطور که از اسم این صفحه مشخص است هدف این بوده که شما مهندسین گرامی را با آزمونهای نظام مهندسی آشنا کنیم و بدین ترتیب اولین مرجعی باشیم که بطور رایگان جواب سوالات متداول و رایج مربوط به این آزمونها را به شما ارائه دهیم.
آشنایی با سازمان نظام مهندسی
حتماً نام سازمان نظام مهندسی ساختمان را شنیده اید.مهندسین ۷ رشته عمران،معماری،برق،مکانیک،نقشه برداری،شهرسازی و ترافیک بعد از فارغ التحصیلی و اخذ مدرک لیسانس یا بالاتر میتوانند در این سازمان که در تمامی مراکز استان و شهرستانهای پر جمعیت شعبه و نمایندگی دارد عضو شوند و با این عضویت می توانند از تسهیلات و امکاناتی که سازمان هر استان برای اعضای خود در نظر گرفته اند استفاده کنند.
ثبت نام و عضویت در سازمان نظام مهندسی
ممکن است روند ثبت نام و عضویت در نظام مهندسی هر شهر با شهر دیگر متفاوت باشد ولی فرم کلی بدین شرح است:
شما می توانید بعد از اتمام دوران دانشگاهی و با ارائه مدرک اصل یا گواهینامه پایان تحصیلی خود به سازمان نظام مهندسی برگه درخواست عضویت در سازمان را تحویل بگیرید.
توضیح: سازمانهای نظام مهندسی در بعضی از شهرها با مدرک موقت هم درخواست عضویت شما را خواهند پذیرفت ولی در بیشتر شهرها این کار فقط با ارائه مدرک اصل تحصیلی امکان پذیر خواهد بود.
بعد از ارائه درخواست عضویت شما می بایست دیگر مدارک مورد نیاز را تهیه و روند تشکیل پرونده را انجام دهید. از جمله مدارکی که برای عضویت لازم است می توان به شناسنامه اصل و کپی آن،کارت ملی و کپی آن،چند قطعه عکس ۳ در ۴ ، عضویت در سازمان نظام مهندسی مدرک اصل و کپی آن،فیش واریزی حق عضویت که برای هر شهر و استان مبلغی متغیر اخذ می شود.
توضیح: برای آن دسته از مهندسینی که دوران تحصیلی آنها بصورت کارشناسی ناپیوسته بوده ارائه اصل و کپی مدرک کاردانی هم اجباری است.
پیشنهاد می شود برای عضویت ، سازمانی را انتخاب کنید که در شهر محل سکونت دائمی شما قرار دارد نه شهری که مشغول به سکونت موقت یا کار موقت در آن هستید.
آشنایی با دفتر مقررات ملی
دفتر مقررات ملی ساختمان زیر نظر وزارت راه و شهرسازی اداره می شود و سازمان نظام مهندسی کل کشور با کمک این دفتر و زیر نظر سازمان سنجش آموزش کشور اقدام به برگزاری آزمونهای هماهنگ در سراسر کشور برای مهندسین می کند

 [تصویر: nezam2.png]
آدرس وبسایت دفتر مقررات ملی ساختمان اگر عضو نیستید نمیتوانید لینک ها را مشاهده کنید . لطفا
وارد شوید یا از
اینجا
ثبت نام کنید
است و شما می توانید از طریق این سایت اطلاعات مربوط به کتب مقررات ملی ساختمان و همچنین زمان و نحوه ثبت نام در آزمونهای نظام مهندسی را دنبال کنید.
این آزمونها معمولاً سالی ۲ بار در کشور برگزار می شوند و دیده شده در برخی سالها ۱ بار یا اصلاً برگزار نشده است ولی با توجه به چند دوره اخیر پیش بینی می شود روند برگزاری ۲ آزمون در سال سرلوحه کار قرار گرفته است.
چه زمانی باید حواسمان به سایت دفتر مقررات ملی باشد؟ جواب بسیار ساده است. شما در این سایت اخبار مربوط با آزمونها را مشاهده خواهید کرد و معمولاً زمان ثبت نام برای آزمونها اسفند (برای آزمون سال بعد از آن) و مهر برای آزمون آبان یا آذر همان سال خواهد بود.
نحوه ثبت نام آزمونهای نظام مهندسی
در زمان ثبت نام فرمی همانند فرم های ثبت نام کنکور پیش روی شما قرار خواهد گرفت و شما پس از خرید آنلاین کارت اعتباری آزمون اقدام به ثبت نام اینترنتی این آزمون خواهید نمود.
آشنایی با رشته های آزمون
آزمونهای نظام مهندسی برای رشته های عمران، معماری، برق، مکانیک، نقشه برداری، شهرسازی و ترافیک هر ساله برگزار می شود و قبول شدگان در این آزمونها پروانه اشتغال بکار مهندسی یا همان حق امضا از سازمان نظام مهندسی ساختمان خواهد گرفت.
برای صلاحیت در رشته های عمران و معماری هر کدام ۳ رشته آزمون و برای بقیه رشته ها هر کدام ۱ رشته آزمون در نظر گرفته شده است.
رشته های آزمون عمران:

عمران-نظارت

عمران-اجرا

عمران-محاسبات
رشته های آزمون معماری:

معماری-نظارت

معماری-اجرا

معماری-طراحی
لازم بذکر است صلاحیت نظارت برای هر دو رشته عمران و معماری حکم پیش نیاز برای صلاحیت اجرا را داراست. بدین معنی که اگر مهندسی در آزمون اجرا قبول شده ولی در آزمون نظارت به نمره قبولی دست پیدا نکرده، در واقع قبولی آزمون اجرای او تا اطلاع ثانوی کاَن لَم یکُن تلقی می شود.
معمولاً برای رشته های عمران و معماری صلاحیت های نظارت و اجرا از سوی بسیاری از مهندسین برای آزمون انتخاب می شود که می توان آن را با صلاحیت های نظارت و طراحی یا محاسبات هم جایگزین کرد چون خیل عظیم مهندسین دارای پروانه اشتغال بکار نظارت و اجرا باعث شده بازار کار برای صلاحیت های طراحی و محاسبات بهتر و پر سود تر باشد.
منابع آزمونهای نظام مهندسی
قاعدتاً بعد از ثبت نام در آزمون شما می بایست منابع آزمون را تهیه و تکمیل کنید.
منابع آزمونهای نظام مهندسی از سایت دفتر مقررات ملی ساختمان و بخش سامانه آزمون های ورود به حرفه مهندسان و کاردان های فنی ساختمان معرفی می شوند:
اگر عضو نیستید نمیتوانید لینک ها را مشاهده کنید . لطفا
وارد شوید یا از
اینجا
ثبت نام کنید
شما همواره می توانید از این قسمت اطلاعات مربوط به آزمونها را مشاهده بفرمایید.
درصد بالایی از منابع اصلی آزمونهای نظام مهندسی کتب سبز رنگ مقررات ملی ساختمان هستند که بارها و بارها آنها را در جاهای مختلف دیده اید. اما حالا وقت آن رسیده که آنها را طبق نظم خاصی بخرید و در ادامه شروع به مطالعه آنها کنید.
کتب مقررات ملی ساختمان شامل ۲۲ مبحث است که شما باید طبق منابعی که از سایت دفتر مقررات ملی ساختمان برای آزمون رشته مورد نظر شما اعلام می کند تهیه فرمایید.

 [تصویر: nezam3.png]
خوشبختانه نسخه پی دی اف این کتب در سایتهای فارسی زبان رشته عمران و معماری موجود است که بسته به سلیقه می توانید آنها را دانلود و پرینت کنید و سر جلسه امتحان با خود بهمراه داشته باشید.
تذکر مهم: هنگام خرید یا دانلود این کتب حتماً تاریخ انتشار کتاب را مطابق با منابعی که معرفی شده تهیه کنید.
مثلاً اگر مبحث ۹ سال ۹۳ ویرایش سوم در سایت مقررات ملی به عنوان منبع معرفی شده است شما هم حتماً باید مبحث ۹ سال ۹۳ ویرایش سوم را تهیه کنید.
جدا از مباحث ۲۲ گانه مقررات ملی بسته به هر رشته یک سری کتب دیگر برای آزمونها معرفی می شوند. شما می بایست آنها را نیز تهیه فرمایید.
برای مثال برای رشته عمران-نظارت کتابهای “راهنمای جوش و اتصالات جوشی در ساختمان‌های فولادی” و “آئین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله ( استاندارد ۲۸۰۰)” جزو منابع آزمون هستند.

مطالعه و آماده سازی برای روز آزمون
معمولاً از زمان ثبت نام تا روز آزمون حدود ۲ الی ۳ ماه فرصت دارید تا خود را آماده یک رقابت نفسگیر در آزمونهای جزوه باز نظام مهندسی کنید.
درست است که این آزمونها جزوه باز هستند و شما می توانید هرگونه جزوه، کتاب، دستنویس، کاغذ و… بهمراه خود ببرید ولی باید آمادگی خود را بسیار بالا ببرید چون این آزمونها جنگ بر سر وقت و زمان است و لاغیر.
این دیدگاه که بعلت جزوه باز بودن ، این آزمونها بسیار ساده و راحت است کاملاً غلط و مردود است.

به این فکر کنید که اگر قبولی در این آزمونها اینقدر راحت و آسان بود پس چرا این همه کلاسهای آمادگی آزمون، کتاب، جزوه، وقت و هزینه صرف آماده سازی این آزمونها می شود!
بنظر بنده واقعیت امر کاملاً برعکس این دیدگاه است. یعنی برای این آزمونها باید بسیار بیشتر از آزمونهای معمول وقت و انرژی صرف شود چون این آزمونها بار علمی چندانی نداشته و رمز موفقیت فقط و فقط بر سر سرعت عمل شما سر جلسه آزمون است.

شما در زمان باقیمانده تا روز آزمون باید یک مطالعه روزنامه وار روی کتبی که به عنوان منبع معرفی شده انجام دهید تا ترس اولیه از کتب عریض و طویل مقررات ملی از بین برود.
یک دور مطالعه روزنامه وار می تواند شما را با شیوه نگارش و جمله بندی های آیین نامه ای آشنا کند. این کمترین کاری است که شما برای آماده سازی آزمونهای نظام مهندسی انجام خواهید داد. بعد از مطالعه اولیه منابع موقع مرور سوالات سالهای گذشته است. دقت کنید فقط مرور! شما مسلماً با این اطلاعات اولیه نمی تواند سوالی را پاسخ دهید
پس جای نگرانی نیست و استرس به خود راه ندهید

شما می توانید سوالات دوره های پیش آزمون های نظام مهندسی را از سایت دفتر مقررات ملی ببینید:
اگر عضو نیستید نمیتوانید لینک ها را مشاهده کنید . لطفا
وارد شوید یا از
اینجا
ثبت نام کنید

پیشنهاد می شود از نمونه سوالهای خرداد ۹۳ به بعد استفاده کنید چون سوالات قبل از تاریخ مذکور مربوط به ویرایش های قدیمی تر مقررات ملی است.
باز هم تاکید میکنم این آزمونها فقط و فقط جنگ بر سر زمان و سرعت عمل پیدا کردن جوابها سر جلسه آزمون است. دور دوم مطالعه را از کتابهای راحت تر مثل مبحث ۲ مقررات ملی شروع کنید.
زیر متن های مهم خط بکشید و نام هر فصل و موضوع مورد بحث آن را به ذهن بسپارید.

[تصویر: nezam4.png]
تذکر بسیار مهم: در تمام کتبی که به عنوان منبع معرفی می شود شما به کلماتی برخواهید خورد که در چند صفحه مختلف از یک یا چند کتاب آورده شده است.

یک تجربه عملی را خدمت شما عرض خواهم کرد:
یکی از بهترین روشها برای پیدا کردن چنین موضوعات و کلمات تکراری آدرس نویسی است.
آدرس نویسی به این معنی است که برای مثال اگر کلمه ناظر در فلان صفحه مبحث ۲ و فلان صفحه مبحث ۲۱ آمده، در همان صفحه مبحث ۲ آدرس صفحه مورد نظر در مبحث ۲۱ را بنویسیم و عیناً همین کار را برای صفحه مورد نظر در مبحث ۲۱ هم انجام دهیم.
ارزش این روش را در روز آزمون زمانی درک خواهید کرد که پیش روی شما سوالی قرار دارد که از کلمات یا موضوعات مشترک بین چند منبع تشکیل شده است.

یکی دیگر از روشهای ایجاد سرعت عمل برای روز آزمون لیبل گذاری است.
لیبل در فارسی به معنای برچسب و اتیکت است. اجرای این روش بدین ترتیب است که شما لبه های صفحات کتاب را با تکه های کاغذ علامت گذاری می کنید.
روی این تکه های کاغذ که با چسب به صفحه کتاب چسبانده شده است می توانید موضوع مورد نظر آن صفحه یا کلمه کلیدی مربوط به آن را بنویسید.

در تمام مراحل مطالعه منابع آزمون، هایلایت متن کتاب فراموش نشود.
پیش آمده که در روز آزمون بعلت استرس بالا و عجله زیاد و خطای چشم صفحه مربوط به جواب درست را پیدا می کنید ولی متن مورد نظر را نمیبینید و مسلماً امتیاز آن سوال را از دست خواهید داد.
در بسیار از قسمت های کتب مقررات ملی به کلماتی مثل حداکثر، بیشترین مقدار،کمترین مقدار،حداقل و از این دست کلمات برخواهید خورد.
فهم و استنباط غلط از مفهوم جملاتی که در ابتدا یا انتهای آنها از این کلمات مهم استفاده شده باعث می شود به راحتی جواب یک سوال را از دست بدهید.

اگر عضو نیستید نمیتوانید لینک ها را مشاهده کنید . لطفا
وارد شوید یا از
اینجا
ثبت نام کنید
سلام،سال نوتون مبارك،كسي كليد واژه خانه عمران رو داره؟
باید سرچ کنید و پیداش کنید
ولی کامل ترین و بهترین کلیدواژه، کلیدواژه سایت آی سیویل هستش
لینک‌های مرجع