انجمن های تخصصی دانشجویان و مهندسین عمران

نسخه کامل: خانه های پیش ساخته با سیستم سازه های فولادی سبک
شما در حال مشاهده نسخه ساده شده مطالب هستید. نسخه کامل را به همراه قالب بندی ببینید.
طراحی و اجرای انواع ساختمانها و خانه های پیش ساخته سبک و مقاوم « ویـونا » در مقابل زلزله مورد تائیدیه سازمان ملی تحقیقات مسکن با اجراء سریع بطوری که اجرای کامل ساختمانهای ویلائی تا سه طبقه از یک ماه تا چهار ماه بصورت کلید تحویل با آخرین تکنولوژی و فناوری روز مطابق با سلیقه شما امکان پذیر میگردد. سیستم مورد استفاده در اینگروه بر مبنای سیستم LSF ( سریعترین روش در صنعت ساختمان ) که بر مبنای استاندارد های کانادا و استرالیا میباشد. این سیستم یکی از مناسبترین سیستم های ساختمانی است که امروزه در جهان مورداستفاده قرار می گیرد.
مهمترین ویژگی ها :
1-سیستم سازه های فولادی سبک LSF مناسب ترین روش برای اضافه کردن یک یا دو طبقه به ساختمان هایی است که قبلا ساخته شده است زیرا:
1 - با توجه به سبک بودن مصالح مصرفی بار اضافی به سازه زیرین وارد نمی شود.
2-مشکلات و کثیف کاری بنایی سنتی که اغلب موجب بروز مشکل و نارضایتی ساکنین واحدهای زیرین می گرددوجود ندارد.
3-زمان اجرا بسیار کوتاه و سریع خواهد بود.
4-پس از اجرای نما، نمای طبقه اضافه شده با سایر طبقات زیرین کاملا یکسان و یکدست خواهد یود.
5-با اجرای یک سقف زیبا می توان شکوه خاصی به کل ساختمان بخشید.
6-کلیه الزامات استانداردهای مربوط به ساختمان برآورده میگردد.
2-سیستم سازه های فولادی سبک LSF «ویـونا » مناسب ترین روش برای ساخت ویلا در مناطق مختلف است زیرا:
1- مزیت اصلی این سیستم سرعت قابل ملاحظه در اجرای آن میباشد به نحوی که مدت زمان اجرای یک واحد ویلائی بصورت تمام شده حدود 60 روز کاری بر آورد میگردد.
2-در این سیستم اجزا سازه ای، با اتصالات پیچی به هم متصل شده و تشکیل یک سیستم یکپارچه ساختمانی مقاوم در برابرزلزله را می دهد.
3- با اجرای سقف با طرحهای جذاب و پوشش با پنلهای زیبا می توان جلوه خاصی به ویلا بخشید.
4-با توجه به این که جنس تمام پروفیلها گالوانیزه است سازه در برابر خوردگی و زنگ زدگی بخصوص در هوای شرجی مثل نواحی شمالی و جنوبی کشور بسیار مقاوم خواهد بود.
5-عایق های صوتی موجود در این سیستم موجب کاهش چشمگیر انتقال اصوات محیطی به داخل ساختمان و در نتیجه فراهم شدن بالاترین میزان آرامش و راحتی در فضای داخلی می گردد.
6-تمام مصالح مصرفی در این سیستم دارای مقاومت بالا در برابر آتش می باشد.
7-به دلیل استفاده از مصالح پیش ساخته و کوتاه بودن زمان نصب و حمل و نقل کم حجم، امکان ساخت ویلا در دورترین مکان های کوهستانی و جنگلی فراهم می گردد.
3-سیستم سازه های فولادی سبک LSF، یک سیستم سازه ای پیشرفته است که در انواع ساخت و سازها مانند خانه های ویلایی، ساختمانهای مسکونی، اداری و صنعتی یک تا سه طبقه، هتل ها و هتل آپارتمانها، ساختمانهای مدارس و دانشگاهی، رستورانها و .... دارای کاربرد می باشد. در این سیستم اجزا سازه ای، با اتصالات پیچی به هم متصل شده و تشکیل یک سیستم یکپارچه ساختمانی مقاوم در برابر باد، زلزله، برف و ... را می دهد.
شرکت « قصر ویـونا » با تجربه در اجرای ساختمان های ویلایی و آپارتمانی آماده ارائه خدمات ذیل با توجه به نیاز کارفرمایان محترم می باشد.
1.انجام محاسبات سازه بر اساس سیستم سوپرپانل و تهیه نقشه های مرتبط.
2.تهیه و ارائه اجناس سیستم سوپر پانل و ارائه خدمات فنی و مشاوره های مورد نیاز.
3.اجرای کلیه عملیات ساختمانی تا پایان مرحله کاری.
4.اجرای کلیه عملیات ساختمانی ازسفت کاری تا بهره برداری.
مزایای خانه پیش ساخته با سیستم LSF:
صرفه جویی در هزینه ها. مبالغ قابل توجهی در هزینه های شما صرفه جویی میگردد.
کوتاه شدن زمان پروژه. زمان پروژه بسیار کوتاه می گردد از طرفی ساختار سازه به صورتی است که در زمان بسیار کوتاهی در محل نصب و آماده بهره برداری می گردد. مقاومت در برابر زلزله.انعطاف پذیری خانه پیش ساخته با سیستم LSF به سازه توان مقاومت زیادی در برابر زلزله می دهد.قابلیت جابه جایی. خانه پیش ساخته با سیستم LSF را به راحتی می توان جمع آوری و مجددا در نقطه ای دیگر برپا نمود. از همین لحاظ سازه ای استثنایی برای تجهیز کارگاه ها، اسکان کارگری، احداثٍ کمپ برای شرکتها و نهادها هم می باشد.
استفاده چند منظوره. از این نوع سازه ها علاوه بر استفاده در ساخت ویلاهای زیبا می توان از طرح های ساده تر آن به اشکال زیر بهره برداری نمود:
الف. احداث سایت های عالی برای سالن ، کارگاه ، انبار و....
ب. بی همتا و عالی برای تجهیز کارگاه پیمانکاران
ج. مناسب برای کمپ ها و فضاهای موقت و دائمی برای نهادها و ارگانها
د. مناسب برای میادین تره بار، تعمیرگاه، نمایشگاه و ...
ه. با دیوارکشی مناسب می توان فضاهای مسکونی و آموزشی بسیار عالی احداث نمود.
و. سازه ای ایده آل برای رستوران های بین راهی، کافی شاپ،  سفره خانه ها و...
پانل فایبرسمنت
پوشش (پانل فایبرسمنت) نسل جدیدی از مصالح ساختمانی است که طی دو دهه اخیر عمدتا در حوزه آمریکای شمالی و اروپا ابداع شده و کاربرد بسیاری یافته است. مقاومت مکانیکی بالا و مقاومت بسیار عالی در برابر رطوبت، حشرات موذی و سایر عوامل مخرب، باعث شده تا استفاده از این پانل ها جایگزین پانل های گچی یا چوبی شود.
خصوصیات سازه های « ویـونا »
مقاوم در برابر رطوبت، حریق، ضربه، حشرات و مواد شیمیایی
فاقد هرگونه مواد زیان آور
عدم ایجاد آلودگی های زیست محیطی
نصب آسان، ایمنی، پایداری، سبکی و دوام قابل توجه
قابل پوشش با کاغذ دیواری، کاشی، سرامیک، موزاییک، رنگ، کامپوزیت های آلومینیومی و تمامی پوشش های رایج داخلی و خارجی ساختمان در تمام جهات.
کـاربـردها
پارتیشن بندی داخلی، سقف کاذب، پوشش دیوار خارجی، پوشش دیوار داخلی و سقف خارجی.
ضخامت :6 ، 8 ، 10 م م ابعاد هر پانل : 122 * 244 سانتیمتر
اضافه کردن طبقه به ملک شما با سیستم LSF
شرکت ویونا آماده اضافه کردن طبقات به ساختمان شما می باشد.
با ما تماس بگیریدو 45 روزه واحدهای جدید خود را تحویل بگیرید.
برخی مشخصات فنی این سیستم عبارتند از :
1- سازه ها از پروفیل های با مقاطع خاص گالوانیزه است و نیازی به جوشکاری ندارد.
2- دیواره داخلی از گچ برگ با پوشش رنگ یا کاغذ دیواری ( از نظر ظاهری هیچ فرقی با دیوار گچی معمولی ندارد)
3- اجرای هر نوع نما بدون محدودیت امکان پذیر است
4- لوله کشی تاسیسات و برقی بصورت توکار
5- سقف از ساندویچ پانل یا ورق طرح سفال بسیار زیبا
(قاب فلزی سبک)
نظر به اینکه ایران روی یکی از کمربندهای فعال زمین لرزه در جهان قرار دارد ، لذا ایجاد سازه های امن با نسبت بهینه مقاومت به وزن از اولویت خاصی برخوردار است. از طرف دیگرساختمان سازی با روش های غیر صنعتی باعث ایجاد کیفیت پایین شده و نهایتا منجر به استهلاک سریع و ضرر وزیان ملی می گردد. علی رغم طراحی روش های رایج با نرم افزارهایپیشرفته به علت کمبود کارگران ماهر و سایر عوامل فنی، اجرا از کیفیت خوب برخوردارنیست ولی همه متخصصین آگاهند که صنعتی کردن تضمینی در جهت ارتقاء کیفی ساخت و سازاست.
ویژگی مرتبط با طراحی معماری
شیوه ساخت و سازنظام ساختاری (ال اس اف) قابلیت پیروی از مدولاسیون خاص (تبعیت از مدول پایه عددی 30 سانتی متری) برای طراحی معماری، نصب تاسیسات و انطباق با مبلمان فضاها، گسترش عمودی و افقی بنا، امکان تعبیه بازشوها، ساخت بالکن با کنسول کردن تیرها و غیره به صورت ذاتی در این نظام وجود دارد.
ساختمان های قابل احداث بااستفاده از ال اس اف
- انبوه سازی تا 5 طبقه
- ساختمان های چند واحدی
- دفاتر و ساختمان های تجاری کوچک
- ساختمان های ورزشی و آموزشی
- واحدهای صنعتی
- احداث نیم طبقه در داخل بناهایی با ارتقاع زیاد
- توسعه تعداد طبقات بر روی پشت بام ساختمان های موجود
-فضاهای کاربردی پیشساخته مثل سرویس های بهداشتی به صورتBox System 
پوشش روی سقف
- ورق کرکره - ورق ذوزنقه - روفیکس و اتصال به- joistورق های مخصوص به ضخامت حداقل 2سانتی متر
ماشین آلات مورد نیاز :
دریل-تفنگ های شلیک میخ- بالابرها-اره های برش برای فولاد و تخته های گچی 
عمرمفید نظام ساختاری ال اس اف
عمر مفید این ساختمان ها کمتر از ساختمانهای رایج نمی باشد و حداقل عکر کفید این نوع ساختمان ها 60 سال برآورد شدهاست.
معرفي اوليه سيستم قاب فولادي سبک (L.S.F.) :
در اين روش، ساخت سازه با استفاده از مقاطع سرد نورد شده (Cold form) که از جنس آهن گالوانيزه مي باشد، انجام مي گيرد. ابتدا مقاطع مورد نياز جهت ستونها(Stud) و تيرهاو باد بندها و ساير اعضاي فرعي مطابق با يکي از آيين نامه هاي معتبر داخلي يا بين المللي همانند (AISI) تعيين مي گردد، سپس مقطع مورد نياز به معادل آن براساسCold formتبديل شده و ابعاد آن جهت ساخت به واحد توليد داده مي شود.
در اين روش مراحل کار ساخت سازه طبق نقشه هاي اسمبلي در کارخانه بـه کمک ماشين آلات تمـام اتـوماتيک صــورت مـي گـيرد، به دليل استفاده از روش هاي توليد صنعتي ساختمان دقت ساخت مقاطع و سوراخ کاري بسيار زياد و زمان ساخت کوتاه بوده و اين عمل سبب مي شودرکود سرمايه کاهش يافته و در بازگشت سرمايه تسريع شود.
چرا سازه های فلزی سبک ال اس اف را توصیه می کنیم؟
عمر مفید بنا
عمر مفید یک ساختمان به مصالحی که در ساخت آن بنا بکار رفته بستگی دارد. در روش LSF از بهترین و با کیفیت ترین مصالح موجود که به صورت صنعتی فرآوری می شوند، با بهره گیری از آخرین دستاورد های علمی صنعت ساختمان در جهان استفاده مي گردد.
تبدیل و احیاء مجدد مصالح
در روش LSF نزدیک به 70 درصد مصالح قابلیت تعویض شدن دارند
●سازه های ویلایی و ییلاقی●بیمارستان و خانه بهداشت●ساختمان اداری و کارگاهی●ساختمان های مسکونی●مراکز و تاسیسات روستایی● مدارس و آموزشگاهها
مراحل ساخت سازه پیش ال اس اف●اجرای عمليات آماده سازی●اجرای فنداسيون●ساختسازه و حمل به محل●نصب سازه و اجرای سقف طبقات●نصب سنگ و نمای سمنت برد●تاسيسات مكانيكی و برقی●اجرای عايق حرارتی وصوتی●نصب درای وال داخلی●اجراي عايق رطوبتی●نصب سراميك و كاشی كاری●نصب چهارچوب درب ها
●نصب سنگ و نمای سمنت برد●نصب قاب پنجره ها وفلاشينگ ها●عمليات نقاشي نما و داخل●نصب پنجره هایUPVC ●نصب درب ها●نصب شيرآلات●نصب كليد و پريزها●تميزكاری و رفع نواقص و مشکلات
در مرحله اول فاز طراحی نقشه سازه پیش ساخته LSF ، دیوارها و سقف ها و اتصالات مربوطه شامل اندازه اعضای سازه ای، ضخامت ورقها، فواصل اعضاء، محل دیوارهای باربر و غیر باربر، جزئیات اتصالات و ملاحظات مربوط به نکات آیین نامه ای تهیه می گردد.
در مرحله دوم طراحی نقشه سازه پیش ساخته LSF ،نقشه بام و خر پاها ( در صورت لزوم ) و اتصالات مربوطه شامل نقشه های تولید خرپاها، بادبندی بام ها، اتصالات و نکات آیین نامه ای تهیه می گردد.
الزامات طراحی و اجرایی برای سیستم ساختمانی قاب های سبک فولادی سرد نورد شده (LSF)
در مناطق با خطر نسبی کم، متوسط و زیاد استفاده از این سیستم سازه ای به عنوان قاب ساختمانی ساده به همراه دیوار برشی بتن آرمه حداکثر در پنج طبقه یا ارتفاع 18 متر از ترازپایه بلا مانع است.
استفاده از این سیستم در مناطق با خطر نسبی کم، متوسط و زیاد تا حداکثر دو طبقه یا ارتفاع 20/7 متر از تراز پایه، با اجرای مهار بندی قطری بلا مانع است.بکارگیری این سیستم در مناطق لرزه خیز با خطر نسبی بسیار زیاد  مجاز نمی باشد. بکارگیری حداکثر دهانه 5 متر و حداکثر ارتفاع ناخالص(با احتساب ضخامت سقف)60/3 متر برای هر طبقه در این سیستم مجاز می باشد.ضوابط مربوط به اجزاء اتصالی شامل پیچ خودکار، پیچ و مهره می بایستی مطابق آئین نامه و استاندارد تامین گردد.سقف سازه ای این سیستم متشکل از تیرچه فلزی و دال بتن آرمه فوقانی به صورت مقطع مرکب می باشد.حداکثر وزن متر مربع سطح دیوار تمام شده در جدا کننده های داخلی نبایستی بیشتر از 50 کیلو گرم بر متر مربع و در دیوارهای خارجی نبایستی بیشتر از 100 کیلوگرم بر متر مربع باشد.لازم است تمهیدات لازم جهت عدم مشارکت پانل های غیر باربر و جدا کننده ها در سختی جانبی سازه صورت پذیرد.لازم است تمهیدات لازم متناسب با شرایط مختلف اقلیمی و محیط های خورنده ایران صورت پذیرد. کلیه مصالح و اجزاء در این سیستم اعم از معماری و سازه ای از حیث دوام ،خوردگی ، زیست محیطی و غیره می بایستی بر مبنای مقررات ملی ساختمان ایران و یا آئین نامه های ملی یا معتبر بین المللی شناخته شده و مورد تایید بکار گرفته شود. در غیر این صورت اخذ تاییدیه فنی در این خصوص الزامی است.در صورتی که عایق حرارتی به صورت پر کننده اجرا شود، باید نوع و ضخامت عایق، مقاومت حرارتی مورد نیاز را تامین نماید.به منظور کاهش اثر پل حرارتی، لازم است حد فاصل ستونک ها (Stud) و لایه خارجی جدار ه با نوعی عایق حرارتی متراکم پر گردد لازم است ملاحظات کامل هوابندی در جداره های داخلی و خارجی، بازشوها و همچنین محل نصب اجزاء اتصالی نظیر پیچ و مهره، با توجه به اقلیم مورد نظر و نیز خطر میعان به عمل آید.چنانچه مجموعه ضوابط، دستورالعمل و یا آیین نامه در خصوص این سیستم توسط این مرکز انتشار یابد، شرکت های تولید کننده ، کارفرمایان ، مشاوران و پیمانکاران ملزم به رعایت آن می باشد.خانه وارو چند خانوار، ساختمانهای مسکونی اداری یک ، دو و سه طبقه ،هتل ها و هتل آپارتمان ها ،  ساختمانهای مدارس و دانشگاهی ، رستورانها و... دارای کاربرد می باشد.سیستم سازه های فولادی سبک (LSF) یکی از مناسبترین سیستم های ساختمانی است که امروزه در جهان مورد استفاده قرار می گیرد. اصلی ترین عامل در سازه های فولادی سبک، مقاطع فولادی جدار نازک می باشد. مقاطع فولادی جدار نازک، مقاطع فلزی سردنورد شده ای می باشند. داشتن ضخامت یکنواخت در عرض مقاطع و استفاده از روشRoll Formingبرای ساخت آنهاست که باعث می گردد، تولید در حجم بسیار بالا و با کیفیت مناسب و یکنواخت انجام گیرد. مقاطع فولادی جدار نازک ، سبک بوده و به راحتی قابل حمل می باشد.بخش های مختلفساختمان را به راحتی می توان با این مقاطع مونتاژ نمود. این عوامل باعث می گردد آتش سوزی ، زلزله و طوفان و تند بادمقاوم می سازد. خانه میتواند طوری طراحی شود که بزرگترین زمین لرزه ها و بادها را در منطقه کشور تحمل کند.
کیفیت: خانه با کیفیت نهایی بهتر ، که بسیار پایدار است و نیازی به تعمیر و نگهداری در طول بهره برداری ندارد.
راحتی در جمع آوری: جمع آوری ساختمان می تواند به راحتی انجام شود . دیوارهای بدون بار می توانند به راحتی تعویض یا برداشته یا اینکه تغییر داده شوند.
انعطاف پذیری طراحی: به خاطر قدرت فولاد ، می تواند در طولهای زیاد تولید شود که باعث ایجاد ضاهای بازتر شده و انعطاف پذیری طراحی را بدون نیاز به ستونهای میانی یا دیواره های تحت بار افزایش می دهد.

منابع:  اگر عضو نیستید نمیتوانید لینک ها را مشاهده کنید . لطفا
وارد شوید یا از
اینجا
ثبت نام کنید
ممنونم
لینک‌های مرجع